Białko ziemniaczane w hodowli zwierząt

lis 24, 2021 przez

Białko ziemniaczane w hodowli zwierząt

Często hodowcy zwierząt są po prostu zmuszeni aby zmienić paszę gdyż nie powoduje ona oczekiwanych dla niej skutków. Nie trzeba tłumaczyć że źle dobrana pasza wpływa negatywnie na wzrost zwierząt dodatkowo hamując ich apetyt a niekiedy powodując liczne dolegliwości trawienne. Reasumując hodowcy szukają najlepszego produktu który będzie idealny pod każdym względem a ponad to będzie nadawał się do spożywania przez większe grono zwierząt a niżeli ograniczając się wyłącznie do jednego gatunku. Ale czy znajdziemy coś takiego na tynku?

Prostota a skuteczność

W takim razie warto wspomnieć o produkcie który reprezentuje białko ziemniaczane stanowiące rewolucje w systemie karmienia. Posiadając owy produkt hodowcy mogą mieć pewność co do jakości a ponad to mogą bez ryzyka stosować go dla wielu zwierząt takich jak trzoda chlewna, bydło a nawet drób. Często Polscy gospodarze nie ograniczają się do jednego gatunku zwierząt hodowlanych lecz zawsze hodują kilka gatunków nawet na swój użytek. W ten sposób możemy rozwiązać problem który dotyczy karmy będącej idealną dla każdego zwierzaka w gospodarstwie.
Skrobia ziemniaczana bo również tak nazywane jest białko ziemniaczane charakteryzuje się wysoką strawnością jak na dodatek do paszy, ponieważ może pochwalić się wynikiem przekraczającym 80%. Ponad to znajdziemy w niej znaczne ilości składników odżywczych, aminokwasów, lizyny oraz metioniny. Warto wspomnieć także o zawartości białka która waha się pomiędzy 70 a 80%.

Jak powstaje?

Kiedy decydujemy się na zakup konkretnego produktu warto mieć pojęcie w jaki sposób on powstaje. A więc białko ziemniaczane uzyskuje się poprzez gotowanie na parze ziemniaków oraz ich obieranie. Kolejnym krokiem jest wyłącznie ekstrakcja skrobi za pomocą wody w wyniku tego działania powstaje tzw. zawiesina wypełniona białkami. Ostatnim i zarazem trzecim krokiem jest suszenie wcześniej uzyskanej zawiesiny co powoduje przeistoczenie jej w proszek. W ten sposób uzyskuje się białko z ziemniaków które jest pakowane a następnie eksportowane do sklepów.
Warto również wiedzieć że zapach dodatku do paszy przypomina ziemniaki co skłania zwierzęta do jedzenia. Przypomnieć należy że do produkcji tego produktu wykorzystywane są ziemniaki pochodzenia wyłącznie polskiego.

Przechowywanie

Temat przechowywania tej paszy jest podobny jak w przypadku innych tego typu produktów. Należy ją przechowywać w suchym miejscu, unikać wilgoci która spowoduje zbrylenie ziarenek paszy. Zalecany okres skarmienia to 18 miesięcy, jednak w tym przypadku warto kontrolować datę produkcji bezpośrednio na opakowaniu produktu.
Jeżeli więc jeszcze nie wypróbowaliśmy tego dodatku warto to zrobić chociażby ze względu na jego doskonałe wartości odżywcze które wzmacniają oraz przyspieszają wzrost zwierząt. Oczywiście możemy nim karmić tak na prawdę wiele gatunków zwierząt, zaczynając od trzody chlewnej a kończąc na drobiu czy krowach mlecznych. Cena również jest zachęcająco i coraz więcej hodowców decyduje się na zakup białka ziemniaczanego.

Podobne

Tagi