Jak dobrze oświetlić pokój?

mar 24, 2020 przez

Jak dobrze oświetlić pokój?

Nawet najbardziej staranna i modna aranżacja nie będzie znaczyła wiele, jeśli pomieszczenie nie zostanie oświetlone we właściwy sposób. Wiele osób nawet nie przywiązuje uwagi do tego, jak ważną rolę odgrywa oświetlenie w przestrzeni każdego wnętrz. Sprawdź, jak dobrze oświetlić pokój, by móc cieszyć się jego ładnym wyglądem oraz praktycznym wymiarem przez bardzo długi czas.

Czy lampy sufitowe to konieczność? Zdecydowanie, bez względu na to z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia i jaki efekt chcielibyśmy uzyskać sufitowa lampa, umieszczona w centrum pomieszczenia jest zazwyczaj najważniejszym źródłem światła, a w połączeniu z innymi lampami jest w stanie stworzyć odpowiedni klimat i wyznaczyć przestrzeń. Sprawdź, jak należy oświetlać pokój ze względu na jego wielkość, rodzaj oraz styl. Dowiedz się również, czy ilość lamp ma znaczenie.

Wielkość pomieszczenia a oświetlenie

Wielkość pomieszczenia jest kluczowa przy wyborze odpowiedniego oświetlenia. Wiadomym jest, że oświetlenie przestronnego salonu potrzebuje znacznie więcej lamp, niż oświetlenie niewielkiego pokoju dziennego w bloku. Tutaj jednak jest jedna spójność – w centrum takiego pokoju powinna znaleźć się duża lampa sufitowa. W dużych pomieszczeniach należy dopełnić ją stojącymi lampami bądź przyściennymi kinkietami, zaś w mniejszych żyrandol może stać się jedynym źródłem światła. Ilość lamp idzie w parze z wielkością pomieszczenia. Pamiętaj o ich równomiernym rozłożeniu.

Rodzaj pomieszczenia

Rodzaj pomieszczenia ma również duże znaczenie. W kuchniach postawimy raczej na duże lampy, dające dużo jasnego światła. W pokojach dziecięcych i sypialniach na nieco ciemniejsze i cieplejsze światło, które pozwoli na stworzenie przytulnego, przyjemnego dla oka klimatu. W salonie możemy umieścić kilka źródeł światła wydzielając tym samym kilka stef pomieszczenia.

Lampa w połączeniu ze stylem

Styl ma znaczenie, a lapa powinna być jego idealnym uzupełnieniem. Nie kupuj nowoczesnej lampy, jeśli urządzasz klasyczne wnętrze i na odwrót. Oświetlenie jest również bardzo rzucającym się w oczy dodatkiem.

Podobne

Tagi