Ozdoby świąteczne z masy solnej – twórz unikalne dekoracje na Boże Narodzenie

wrz 19, 2020 przez

Ozdoby świąteczne z masy solnej – twórz unikalne dekoracje na Boże Narodzenie

Ozdoby świąteczne z masy solnej – twórz unikalne dekoracje na Boże Narodzenie

Corocznie przed Bożym Narodzeniem, wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju ozdoby. Zarówno sklepy, jak i prywatne osoby, dekorują swoje mieszkania, ulice, place i urzędy. Wielu ludzi wykorzystuje przy tym m.in. ciastolinę, bibułkę, taśmę ozdobną, bombki, magnesy, świece, gałązki, igliwie, girlandy, choinki itp. Jednym z ciekawszych i mniej popularnych materiałów jest masa solna. Co to za substancja i jakie są sposoby na jej wykorzystanie przy tworzeniu ozdób świątecznych?

Czym jest masa solna i jak ją wykonać?

Masa solna to mieszanina soli, mąki i wody, która po wymieszaniu, uformowaniu i wysuszeniu, przypomina glinę lub plastelinę. Jest łatwo dostępna, tania, ekologiczna i całkowicie bezpieczna dla dziecka czy zwierzęcia. Można ją przygotować w domu, stosując proporcje np. 2 szklanki soli, 1 szklanki mąki pszennej i 1 szklanki wody. Wszystkie składniki należy połączyć, zagnieść i rozwałkować na grubość ok. 0,5 cm.

Jakie ozdoby można zrobić z masy solnej?

  1. Bombki i dekoracyjne kule
    Masa solna może stać się bazą do stworzenia tradycyjnych ozdób na choinkę, tj. bombek lub kolorowych kuli. W zależności od preferencji, można kształtować je ręcznie (np. w kształt serca, gwiazdki, kuli, aniołka) lub korzystając z foremek. Następnie, po odrobinie suszenia, można je malować i dekorować w dowolny sposób (np. farbami akrylowymi, brokatem, cekinami, wstążkami).

  2. Renifery, bałwanki i inne postacie
    Masa solna pozwala na stworzenie także trójwymiarowych ozdób, takich jak renifery, bałwanki, postacie Świętego Mikołaja itp. Do wykonania takich ozdób potrzebne są wcześniej przygotowane szablony, które po nałożeniu na rozwałkowaną masę, wycina się ostrożnie nożyczkami. Następnie, po dokładnym wysuszeniu i pomalowaniu, ozdoby mogą stanowić uzupełnienie dekoracji świątecznych.

  3. Wianki, stroiki i girlandy
    Masa solna nie musi służyć wyłącznie jako substancja do tworzenia dekoracji wiszących. Można ją bowiem wykorzystać także przy aranżacji innych akcentów, takich jak wianki, stroiki, guirlandy, szopki itp. W tym wypadku, potrzeba trochę więcej cierpliwości i pomysłowości, by połączyć ze sobą wycięte kształty, a następnie złożyć je w ciekawą całość. Po pomalowaniu i dodaniu ozdób w postaci np. żółtych gwiazdek, czy szyszek, otrzymujemy oryginalną dekorację, którą można wykorzystać np. jako aranżację świątecznego stołu.

Podsumowanie

Masa solna to trwała, łatwo formowalna i tania substancja, doskonale nadająca się do tworzenia ozdób na Boże Narodzenie. Jej produkcja nie jest skomplikowana, a sama masa może służyć jako materiał wyjściowy przy różnego rodzaju dekoracjach, od tradycyjnych bombek, po oryginalne postacie i elementy w roli ozdób. Warto eksperymentować i poszukiwać inspiracji, tworząc w ten sposób niepowtarzalne akcenty na świątecznym stole.

Podobne

Tagi