Jak dobrać idealne okna do swojego domu

lis 9, 2021 przez

Jak dobrać idealne okna do swojego domu

Dobór idealnych okien do swojego domu – co należy wziąć pod uwagę?

Posiadanie dobrych, estetycznie wykonanych i funkcjonalnych okien w domu to dla wielu właścicieli priorytet. Dlaczego warto zastanowić się nad właściwym doborem okien? Otóż odpowiednie okna wpływają na izolację akustyczną, termiczną, a także estetykę budynku. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając okna do swojego domu.

  1. Wymiary i kształt okien – jakie warto wybrać?

Warto zacząć od rozmiaru okna. Powinno ono być równomierne w stosunku do wymiarów elewacji budynku. O ile istnieją normy, które regulują parametry okien, to warto pamiętać, że w przypadku budynków zabytkowych konieczne jest zachowanie odpowiedniego charakteru oraz klimatu. Wybierając okna należy zwrócić uwagę także na ich kształt. Drodzy inwestorzy, pamiętajcie, że okna powinny być dobrane do estetyki ogólnego stylu budynku.

  1. Rodzaj materiału – co wybrać?

Na rynku dostępne są okna z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV, aluminium czy drewniano-aluminiowe. W jaki sposób wybrać odpowiedni materiał? W przypadku zabytkowych budynków najczęściej wybierane są okna drewniane, natomiast w przypadku nowych budynków – okna PCV. Warto zwrócić uwagę na to, jaki wymiar i wagę ma wybierany model okna, ponieważ niektóre materiały mogą równie dobrze nie sprostać swojej funkcji, jak np. w przypadku zbyt dużych okien, których z ram innych materiałów nie wykona się.

  1. Sposób otwierania – co jest najlepsze?

Kolejny ważny aspekt to sposób otwierania okien, który wpływa nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na wygląd. Przykładowo, okna uchylnych i obrotowych sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na otwarcie skrzydła. Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, w którą stronę wybrane okno ma się otwierać – może to mieć znaczenie w kwestii osłony przed wiatrem czy deszczem. Większość okien z otwarciem wewnętrznym (czyli do wewnątrz pomieszczenia) i okien balkonowych na zwieńczeniu posiada blokadę, aby nie otwierać się samoczynnie.

  1. Kolorystyka – jak dobrać?

W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kolorystyka okien powinna być dobrana w sposób, który będzie pasował do elewacji budynku i geometrycznej formy okien. Często warto kierować się zasadą kontrastu – w przypadku jasno-pomarańczowej fasady dobrze sprawdzą się okna w kolorze neutralnym (np. drewno, brąz, szary). Natomiast w przypadku zielonej fasady celowo zastosowane okna chromowane w stylu minimalizmu. Różne kolory możecie znaleźć w katalogach firm, także warto rozważyć jakąkolwiek relację kolorystyczną między otworami okiennymi a elementami dekoracyjnymi.

  1. Cena – na co należy zwrócić uwagę?

Ostatecznie, wybierając okna, warto zwrócić uwagę na niższe koszty produkcji, natomiast nie rozważać przesadnie promocyjnych ofert. Warto zaufać sprawdzonym producentom, którzy korzystają z wysokiej jakości materiałów lub albo znanym markom. Jednakże, najtańsze okna nie muszą być najlepsze, dlatego warto porównać cenę z jakością.

Podsumowując, dobór idealnych okien do swojego domu stanowi kluczowy element architektoniczny. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, takich jak wymiar i kształt okien, materiał, sposób otwierania, kolorystyka oraz cena. Gdy już zakończysz artykuł, możesz teraz wybrać najlepsze okna do swojego domu sposród ofert oraz wykorzystać wiedzę, jaką nabyłeś, aby zrobić dobrą decyzję.

Podobne

Tagi